آخرین اخبار : 

مصاحبه با احمد باقری حرمکوهی به بهانه ثبت اختراع نانو کامپوزیت در USpatent آمریکا مصاحبه با احمد باقری حرمکوهی به بهانه ثبت اختراع نانو کامپوزیت در USpatent آمریکا

سمه تعالی

۸/۱۰/۹۶

متن مصاحبه با احمد باقری خرمکوهی محترع نانوکامپوزیت

رودبارنیوز: با خبر شدیم آقای احمد باقری اصالتاً اهل روستای خرمکوه بخش عمارلوی شهرستان رودبار اختراعی را به همراه تیم علمی در اداره مالکیت فکری و ثبت اختراع امریکا (United States Patent and Trademark Office)به ثبت رسانده اند، به همین بهانه با ایشان مصاحبه ای  انجام داده ایم  که در ادامه به اطلاع مخاطبین رودبارنیوز می رسانیم.

رودبارنیوز: لطفا خودتان را برای مخاطبان رودبارنیوز معرفی کنید.

    

احمد باقری خره پویی متولد ۱۳۶۷ کارشناس ارشد شیمی تجزیه فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

ما چهار برادر هستیم که بنده دومین فرزند آقای قربانعلی باقری هستم ،من و برادر بزرگترم محمد در رودبار به دنیا آمدیم. برادر بزرگتر بنده بعد از تحصیلات به عنوان کارشناس در صنعت نفت و گاز فعالیت دارند. برادر کوچکترم حامد باقری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برق الکترونیک دیجیتال و سرپرست آزمایشگاه ربات های پایه متحرک پیشرفته دانشگاه آزاد قزوین هستن و کوچکترین برادر هم مشغول خدمت سربازی هستند.

رودبارنیوز: کمی از سوابق تحصیلی خود بگویید.

ما چون (بعد از زلزله سال ۶۹ رودبار) در محمودآباد  قزوین ساکن شدیم مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را همانجا گذارندم، برای ادامه تحصیل بعد از قبولی در آزمون ورودی، وارد دبیرستان نمونه دولتی علامه جعفری شهر قزوین در رشته علوم تجربی شدم و مقطع کارشناسی را هم در دانشگاه ارومیه در رشته شیمی کاربردی سپری کردم، درحین خدمت سربازی در پادگان برای کارشناسی ارشد خوندم و با رتبه ۶۵ وارد دانشگاه امبرکبیر شدم. و هم اکنون فارغ التحصیل کارشناسی ارشد، رشته شیمی تجزیه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران هستم.

 رودبارنیوز: اوضاع درسی شما در دوران راهنمایی و دبیرستان چگونه بود؟دانش آموز زرنگی بودید یا پدر و مادر همیشه برای درس خواندن تاکید  می کردند؟

خدا را شکر با تشویق و تاکید پدر و مادر در همه مقاطع شاگرد اول مدرسه بودم. بالاخره توصیه های پدر و مادر همیشه نقش داشته است.

رودبارنیوز: در خانه بیشتر درس می خواندید یا هرچه در مدرسه یاد می گرفتید؛ همان بود؟

بنده دنبال یادگیری بیشتر بودم. از همان اول نگرش افزایش معلومات و سعی و تلاش در جهت رسیدن به مدارج بالای علمی در محیط خانواده حکمفرما بود. تشویق های پدر و مادر باعث شد که ما هر چهار برادر در این راستا تلاشمون رو بیشتر کنیم که تا حدودی بتوانیم بخشی از زحمات این بزرگواران را جبران کرده باشیم.

رودبارنیوز: دبیران  و اولیای مدرسه در پیشرفت درسی شما چقدر نقش داشتند؟

همیشه معلمان نقش مشوق و راهنما رو داشتتند و حتی بعضی ها نقش الگوی علمی و اخلاقی رو داشته اند که خیلی در زندگی من موثر بودند. جا دارد از همه این عزیزان در همین جا تشکر و قدردانی کنم.

رودبارنیوز: معمولا کسانی که خودشان دنبال درس هستند موفق ترند و یا آنهایی که با اجبار و اصرار دیگران درس می خوانند؟

آنهایی که علاقه دارند موفق ترند اما راهنمایی و تشویق و ترغیب هم موثر هست. البته هیچ اجباری برای ما در هیچ مقطعی نبوده، بیشتر معلمان نقش مشوق را برای بنده داشته اند. الان شاید اکثر مطالب تحصیلی کلاس رو فراموش کرده باشم. اما خیلی از مطالب و راهنمایی های معلمان به ذهنم مانده و همیشه کمک کننده بوده است.

ما دوم ابتدایی یه خانم معلم داشتیم که اخیرا مرحوم شدند، مرحوم خانم موسوی که خیلی رو تربیت بچه ها تمرکز داشتند و خیلی از مسائل را مدیون ایشان هستم.

در دبیرستان جناب آقای نکونام و جناب آقای بابایی که الگوهایی برای من در زمینه تحصیلی و اخلاقی بودند و همیشه از راهنمایی های ایشان استفاده می کنم.

رودبارنیوز: در رشته های ورزشی هم فعالیت داشته اید و یا دارید؟ و کدام یک برای شما در اولویت بود، درس یا ورزش؟

بله تا قبل از دانشگاه چون بیشتر دنبال فوتبال و ورزش و مقام ورزشی بودم؛ متاسفانه کمتر به کارهای پژوهشی تمرکز کردم.

ما توانستیم در رده سنی نوجوانان، جوانان و امیدها در شهرستان قزوین به مقام های قهرمانی برسیم. که با توجه به تمرکزی که روی فوتبال داشتم متاسفانه عملکرد خوبی در کارهای درسی نداشتم. بعدها به اقتضای سن کم کم به تحصیل توجه بیشتری کردم.

رودبارنیوز: شما که در دبیرستان رشته تجربی خوانده اید؛ علاقه شما یا اصرار اطرافیان  این نبود که پزشک بشوید؟

من علاقه اولم زیست شناسی و بالطبع پزشکی بود و  علاقه دوم  به شیمی، با توجه به اینکه رشته شیمی یک رشته عملی بود و اینکه در کنکور رتبه پزشکی نیاوردم به سراغ شیمی رفتم.

رودبارنیوز: چه سالی و با چه رتبه ای در کنکور کارشناسی قبول شدید؟

در سال ۱۳۸۶ با رتبه ۵۰۰۰ در رشته شیمی کاربردی.

رودبارنیوز: شیمی کاربردی را چگونه برای ما و مخاطبینی که  مصاحبه شما را می خوانند توصیف می کنید؟

شیمی کاربردی یعنی بتوانیم آن ایده ای را که به صورت تئوری به آن رسیده ایم، به صورت عملی اجرایی کنیم.هم تئوری و ذهن رو پرورش می دهیم و هم دانسته ها رو به صورت عملی اجرا می کنیم و این لذت بخش هست.

رودبارنیوز: در مقطع کارشناسی اوضاع درسی، علمی و پژوهشی خودتان را بفرمایید؟

در مقطع کارشناسی هم خوب بود و من توانستم هفت ترمه درس را تمام کنم. البته آنجا هم بیشتر اولویت من فوتبال بود در مقطع کارشناسی  به بحث پژوهش زیاد بهاء داده نمی شد. و بیشتر دانشجوهای ارشد  و دکترا فعالیت های پژوهشی داشتند.

رودبارنیوز: یعنی کلیه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی به کارهای پژوهشی زیاد بها نمی دهند؟ چرا چنین طرز فکری حاکم هست؟ دانشجوها نمی خواهند یا مسئولین دانشگاه؟ یا هنوز در این مقطع افراد نمی توانند کارهای پژوهشی را به صورت علمی و عملی انجام دهند؟

البته در بیشتر دانشگاه ها همین جو حاکم هست. ولی هرچه از مرکز دور شویم توجه کمتر هست و هم اینکه باتوجه به مشکلاتی که دانشگاه ها دارند کمتر به این موضوع توجه می شود.

البته ما در دانشگاه امیرکبیبر از دانشجوهای مقطع کارشناسی استفاده می کردیم، در پژوهشکده ما یکی دو تیم داریم که سرپرستی یکی از آنها با بنده  بود و از  دانشجوهای مقطع کارشناسی استفاده می کردیم و خیلی هم علاقه مند به کار بودند.

 دلیل اقبال نشان ندادن به کار پژوهشی در مقطع کارشناسی یکی مسائل مادی و هزینه هاست و دیگری مشکل سنگینی درس ها و تمرکز اساتید و دانشجویان روی مسائل تئوری هست که دست و پای دانشجویان را برای ورود به کارهای پژوهشی می بندد.

در مقطع کارشناسی پتانسیل های خوبی وجود دارد ولی باید جهت دهی شوند و از آن ها استفاده کرد. همانند اینکه در دانشگاه های تراز اول انجام می دهند.

رودبارنیوز: کارشناسی ارشد چه سالی قبول شدید و الان ترم چند هستید؟

 سال ۹۳ در مقطع کارشناسی ارشد و رشته شیمی تجزیه وارد دانشگاه امیر کبیر شدم و یک سال هست که فارغ التحصیل شده ام. در حال حاضر به عنوان کارشناس انجمن هیدروژن و پیل سوختی و کارشناس پژوهشکده انرژی های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به فعالیت هستم. البته حدود یک سال هست که عمده فعالیت بنده در زمینه داروها و گیاهان دارویی هست و الان در هر دو زمینه فعالیت می کنم.

 

رودبارنیوز: برویم روی اصل مطلب: لطفا در زمینه ثبت اختراع در زمینه نانو کامپوزیت کمی توضیح بدهید.

بله. بعد از قبول شدن در رشته شیمی، من با پژوهشکده انرژی های تجدیدپذیر دانشگاه آشنا شدم که ریاست آن با پروفسور مهران جوانبخت هست که افتخار شاگردی ایشون را هم دارم. در این پژوهشکده بیشتر فن آوری های جدید و  نو مثل سلول های خورشیدی، پیل های سوختی و باتری های یون لیتیوم مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند. من با توجه به علاقه ای که داشتم و راهنمایی های استاد عزیزم پروفسور جوانبخت، وارد فیلد پیل سوختی شدم و یکی مهمترین کمک هایی که استاد در حق بنده کردند این بود که اجازه دادن تا از همون ماه های اول وارد پژوهشکده بشم و بتونم کار عملی رو شروع کنم. در آزمایشگاه من روی غشاهای مبادله گر پروتون متمرکز شدم که مهمترین قسمت دستگاه پیل سوختی هست  و وظیفه انتقال پروتون برای تولید انرژی را برعهده دارد.

شروع کار ما با تحقیق و پژوهش و ساخت چندین ترکیب غشای مختلف انجام شد و توانستیم چند مقاله ISI چاپ کنیم. اما این کار بهترین مورد انجام شده بود و با توجه به کارآیی و نتایج خوبی که از این غشا گرفتیم توانستیم آن را در یک فرآیند یک و نیم ساله به صورت USpatent  در کشور آمریکا به ثبت برسونیم.

رودبارنیوز: (داخل پرانتز یه سئوال بپرسم) معمولا یاد گرفته ایم که پروتونها قابل انتقال نیستد، شما گفتین که؛ این غشا وظیفه انتقال پروتون را داره؟نکته علمیش چیه؟

بله این یک فرآیند شیمیایی هست که با توجه به کاتالیست هایی که درسطح مورد نظر وجود دارند، H+ از گاز هیدروژن تولید می شود و با توجه به گروه های عاملی که در غشا وجود دارند از عرض غشا عبور می کند و در سمت دیگر با اکسیژن ترکیب شده و آب تولید شده و از مدار خارجی هم الکترون تولید شده باعث تولید انرژی الکتریکی می شود.

رودبارنیوز: این اختراع شما به زبان ساده غشای پیل سوختی هست؟

بله، یک غشای تهیه شده از دو پلیمر مختلف که اصلاح و عاملدار شدند و هم یک نانوذره که آن هم اصلاح شده است.

رودبارنیوز: کشور ما در زمینه پیلهای سوختی در انرژیهای نو در تولید و کاربرد در دنیا وضعیتش چگونه هست؟

برای پاسخ این سوال من یک توضیح مختصر عرض کنم. بنده از سال ۹۳  در پژوهشکده پروفسور جوانبخت به عنوان کارشناس انجمن هیدروژن و پیل سوختی فعالیت می کنم و روابطی هم با سازمان انرژی های نو ایران و پژوهشگاه نیرو و خیلی از مراکز فعال در زمینه انرژی داریم.

آن چیزی که من از همه این موارد متوجه شدم این هست که همتی برای صنعتی کردند این فناوری های تک در ایران وجود ندارد و بیشتر به همان انرژی های فسیلی بسنده شده و جدیدا  انرژی بادی و خورشیدی.

در همه نقاط جهان از آسیا تا امریکا این تکنولوژی صنعتی شده و کابردهای مختلفی هم پیدا کرده به عنوان مولد انرژی در همه زمینه ها، مصرف خانگی، اتومبیل، نیروگاهی، مصارف قابل حمل و …

ما در ایران بدلیل کمبود توجه، نبود زیرساخت ها و خیلی از مسائل دیگه فاصله قابل توجهی با دنیا داریم.

البته الان سازمان انرژی های نو به سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی تغییر کرده است.

رودبارنیوز: شما چند مقاله ISI داشته اید؟

بنده ۶ مقاله دارم الان البته یکی  هنوز آنلاین نشد است.(۱)

رودبارنیوز: به نظر شما چرا نخبگان ما به خارج از کشور مهاجرت می کنند؟

فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور دارند مهاجرت می کنند و این شرایط قابل تأمله! چون نه حمایت می شوند، نه اراده ای برای استفاده از پتانسل هاست و همین نخبگان در خارج از کشور مدارج علمی و عملی را به راحتی طی می کنند.

نبود اراده لازم بین مسئولین و ریسک پذیری پایین مقامات دولتی از دلایل اصلی عدم توجه به نخبگان و به دنبال آن مهاجرت آنها می شود. هر تکنولوژی و فن آوری در هر کشوری در مرحله اول برای پا گرفتن و رشد نیاز به حمایت صددرصدی مسئولین دولتی دارد و این نکته خیلی مهمی هست که همه کشورها برای پیشرفت کشور خود این روش را پیش می گیرند.

در زمینه نانو کامپوزیت نیز همه کشور ها برای ۲۰ سال آینده سند چشم انداز و نقشه راه دارند و تلاش می کنند که به این هدف برسند و از همه پتانسیل های داخلی و خارجی برای نیل به آن استفاده می کنند.

از پتانسل و نیروی علمی جوان استفاده نمی کنیم که باعث مهاجرت خیلی از نخبگان کشور به سایر کشور های دنیا می شود.کشوری که بخواهد پیشرفت کند باید از استعداد و نیروی متخصص به نحو احسن استفاده کند تا به اهدافشان برسند.

رودبارنیوز:در صورتی که کار علمی و اختراع در صورتی رونق می گیرد و ادامه پیدا می کند که در داخل مصرف کننده داشته باشد!و مخترع علاقه مند هست که کارش روانه بازار شود!

بله، ما هنوز متولی مطمئنی برای این کار و کلا انرژی های تجدیدپذیر در کشور نداریم. البته جدیدا حرکت های امیدوار کننده ای صورت گرفته مثل خرید تضمینی برق خورشیدی و بادی ، بالاخره باید شروع کرد. چون تکنولوژی مثل ابری هست که خواسته یا نخواسته مرزها را طی می کند ولی نکته مهم این هست که ما چه زمانی وارد این عرصه میشیم و میتوانیم در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم. یکی از اهداف انجمن هیدرئژن و پیل سوختی هم همین هست که بتواند متخصصین این حوزه را در قالب یک گروه بزرگ سامان دهی کرده و در مسیر صنعتی کردن این فن آوری مثمر ثمر باشئ.

رودبارنیوز:کار اختراع شما اگر تیمی بوده، اعضای تیم شما چه کسانی بوده اند؟

ما در پژوهشکدده انرژی های تجدیدپذیر توانستیم یک گروه خیلی قوی را تشکیل بدهیم و تا به امروز به بهترین نحو زیر نظر پروفسور جوانبخت همکاری داشته باشیم.

پروفسور مهران جوانبخت هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئییس پژوهشکده انرژی های تجدیدپذیر

دکتر حسین بیدقی هیات علمی دانشگاه سمنان

خانم  دکتر پریسا سالاری زاده هیات  علمی دانشگاه رفسنجان

دکتر شعبانی کیا معاون اجرایی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی

و بنده احمد باقری که به عنوان کارشناس پژوهشکده و انجمن  افتخار همکاری با اساتید را دارم.

رودبارنیوز:به نظر شما چرا نخبگان ما به خارج از کشور مهاجرت می کنند؟

فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب دارند مهاجرت می کنند و این شرایط قابل تامله!چون نه حمایت می شوند، نه اراده ای برای استفاده از پتانسل هاست و همین نخبگان در خارج از کشور مدارج علمی و عملی را به راحتی طی می کنند.

نبود اراده لازم و ریسک پذیری پایین بین مسئولین از دلایل اصلی عدم توجه به نخبگان و به دنبال آن مهاجرت آنها می شود.هر تکنولوژی و فنآوری در هر کشوری در مرحله اول برای پا گرفتن و رشد نیاز به حمایت صددرصدی مسئولین دولتی دارد و این نکته خیلی مهمی هست که همه کشورها برای پیشرفت این روش را پیش می گیرند.

در همین زمینه فعالیت ما در زمینه نانو کامپوزیت، همه ی کشور ها برای ۲۰ سال آینده سند چشم انداز و نقشه راه دارند که تلاش می کنند که به این هدف برسند و از همه پتانسیل های داخلی و خارجی برای نیل به آن استفاده می کنند.

از پتانسل و نیروی علمی جوان استفاده نمی کنیم که باعث مهاجرت خیلی از نخبگان کشور به سایر کشور های دنیا می شود.کشوری که بخواهد پیشرفت کند از استعداد و نیروی متخصص به نحو احسن استفاده می کند تا به اهدافشان برسند.

 رودبارنیوز:مطالب درستی را اشاره کردید. سیاست گذاری و سرمایه اصلی کشور دست دولت هاست.دولتها به  جای استفاده از محصولات فناوری داخلی به راحتی محصول فناوری خارجی  را وارد می کنند و حاضر به حمایت دراز مدت و تولید همان محصول در داخل نیستند.و ساده ترین و سهل ترین راه را انتخاب می کنند.

یک مثال خدمت شما عرض  می کنم .

کشور آلمان برای اینکه مردمش به انرژی خورشیدی روی بیاورند،بعد از حمایت و تبلیغ و فرهنگ سازی وسیع، تولید این نوع انرژی را از مردم خرید و الان به مقداری رسیده که دارند این انرژی تولید شده را به سایر کشورها می فروشند. یعنی همین انرژی تجدیدپذیر را صادر می کنند.

ما فعالیت های زیادی را در زمینه نیمه صنعتی  و پایلوت در پژوهشکده انجام میدهیم اما در اکثر مواردبه جایی می رسد که نیاز به مساعدت خیلی از سازمان ها و حتی خود دانشگاه هستو اینجاست که مشکل اصلی خودش را نشان می دهد،یعنی حمایت دولتی.

رودبارنیوز:با توجه به این که مادر محترم اهل رودبار و پدر بزرگوار اهل روستای خرمکوه عمارلو شهرستان رودبارهستند چه شناختی از شهرستان خودتان  دارید؟

خب رودبار وطن مادری و زادگاه بنده هست. زمان زلزله رودبار بنده حدود دو سال داشتم و این حادثه باعث شد که من خیلی از عزیزان خودم را از دست بدهم و این تلخ ترین خاطره من از رودبار هست. اما بعد از این حادثه، همیشه خاطرات خیلی خوبی از آنجا دارم و هنوز که برای دیدن اقوام به آنجا میریم خاطرات کودکی ام یادآوری می شود مخصوصا باغات زیتون، زمین فوتبال خاکی کنار سفیدرود که بعد مسابقه معمولا آنجا شنا می کردیم و حال خوبی پیدا می کنم. همه این موارد خوبن البته نه موقع زیتون چینی!

رودبارنیوز: چرا؟ کارش سخته؟

بله، هم چیدن و هم جمع کردنش. البته در این زمینه تجربه زیادی کسب کردم.

ر

رودبارنیوز: گفتید تجربه دارید. زیتون پرورده هم درست می کنید؟

زیتون پرورده که با گردوی خرمکوه و زیتون رودبار باشه بقول مولوی شربت اندر شربت است.

رودبارنیوز: خاطره ای از خرمکوه دارید؟

 بله. زیاد. اشاره کنم که هرسال برای برداشت گردو در خدمت خانواده به خرمکوه می رویم! بهترین خاطرات من مربوط به دوران کودکی و زمانی که مرحوم پدربزرگم در قید حیات بودند مربوط میشه.

رودبارنیوز: ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، برای شما در تمامی مراحل زندگی و کسب مدارج علمی  آرزوی موفقیت می کنیم.

بنده هم از شما تشکر می کنم و خیلی ممنون از فرصتی که به ما دادید.

(۱)

http://pubs.rsc.org/-/content/articlelanding/2015/ra/c5ra12941a/unauth#!divAbstract

http://pubs.rsc.org/-/content/articlelanding/2016/ra/c6ra00038j/unauth#!divAbstract

http://ijhfc.irost.ir/article_497.html

http://www.freepatentsonline.com/y2017/0348648.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032386117304937

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0021979716301783

(۲)آدرس اینترنتی اداره مالکیت فکری و ثبت اختراع امریکا (United States Patent and Trademark Office) که این اختراع به ثبت رسیده است.

http://appft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PG01&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.html&r=1&f=G&l=50&s1=%2220170348648%22.PGNR.&OS=DN/20170348648&RS=DN/20170348648

مصاحبه و تدوین: نبی اله حبیبی مدیر مسئول پایگاه خبری رودبارنیوز

آدرس پایگاه خبری: Rudbarnews.ir

شماره مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۷۹۴۹۲

آدرس در شبکه های اجتماعی:  Rudbarnews@

(Visited 118 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.